Powstańcy (Magda Łucyan)

Powstanie warszawskie trwało od 1 sierpnia do 3 października 1944 roku. Było to wystąpienie zbrojne, a dla Powstańców walka o wolność z okupującymi Warszawę wojskami niemieckimi, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. W tym czasie doszło do ujawnienia się najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego. W powstaniu brał udział praktycznie każdy niezależnie od wieku. Magda Łucyan, reporterka TVN przeprowadziła wywiady z ostatnimi żyjącymi świadkami tamtych wydarzeń. Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które ma możliwość bezpośredniego spotkania i rozmowy z Powstańcami.

63 dni chwały

Powstanie było zaplanowane na maksymalnie trzy doby. Na tyle mieli być przygotowani Powstańcy. Walka przeciągnęła się do 63. dni starć i pociągnęła za sobą tysiące ofiar po obu stronach konfliktu. Powstańców jest coraz mniej, dlatego warto wysłuchać historie z pierwszej ręki.

„My nie chcieliśmy umierać, ale nie chcieliśmy żyć bez godności człowieczej i wolności”.

To słowa jednej z uczestniczek Powstania warszawskiego, z którą rozmawiała Magda Łucyan. Pokazuje to jak do powstania podchodzili sami uczestnicy, co nimi kierowało oraz jakie mięli cele. Autorka dzięki precyzji wypowiedzi oraz ukierunkowaniu na rozmówców wydobywa na światło dzienne prywatne odczucia walczących. Jej nadrzędnym celem stało się skupienie na ludziach. To oni są bohaterami tej książki, to historie z „pierwszej ręki”. Nie sama walka z okupantem jest tu najważniejsza, chociaż ciągle przewija się w tle opowieści. W końcu to na jej macierzy powstały przyjaźnie, ginęli bracia i siostry, przyjaciele i wrogowie, matki i ojcowie oraz synowie i córki.

„To jest takie uczucie, które już się nigdy w życiu nie powtórzyło. Chyba największe wzruszenie jakie można doznać.”

Książka „Powstańcy” przesycona jest historiami z życia. Znaleźć w niej można opowieści o bohaterstwie, męstwie i odwadze. Nie zabraknie także wspomnień o przyjaźni czy miłości, które mimo trudów powstania cementowały relacje jego uczestników. Rozmówcy pytani o to czy wahali się wziąć udział w tym pamiętnym wydarzeniu bez zastanowienie odpowiadają NIE. Powstańcy mieli w sobie pokłady optymizmu. Pomimo przeważającej siły wroga nie brakowało im hartu ducha. Przeczytać można o historii żyjącego dzisiaj powstańca, który powiedział, że stał się mężczyzną w momencie, gdy zabił pierwszego wroga. Mając wówczas 15. lat stało się jasne, że w tym momencie skończyło się jego dzieciństwo.

„Gdybyś po niego nie przyszedł, toby żył” – oświadczyła „Jurowi” matka kolegi poległego w powstaniu.

Na tą lekturę warto poświęcić czas i uzbroić się opanowanie i cierpliwość. Historie z życia wzięte, wzruszające, ale także przerażające i okrutne. To opowieści, które na długo zostaną w pamięci. Dzięki książce „Powstańcy” Czytelnik będzie miał możliwość unikalnego wejścia w świat wojny, która zawsze jest brutalna i niebezpieczna. Zajrzyj w świat zniszczonych ulic Warszawy, ale także w serca i umysły Powstańców, które dopingowały się wzajemnie.

„Wolność nie jest dana raz na zawsze i trzeba o tym pamiętać”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *